Handal: - KS tåkelegger med tall

KS velger de tallene som passer best for deres fortelling om virkeligheten. Men avslører samtidig sine manglende ambisjoner for skolen og elevene.

KS fortsetter i VG søndag 28. august å tåkelegge tallgrunnlaget for lærerstreiken. For meg er det viktig å understreke at vi bruker de offisielle tallene for lønnsoppgjør som partene er enige om.

Hvorfor streiker vi? Hvor streiker vi? Hva er siste nytt? Her finner du alt om streiken


Vi repeterer:

  • TBU-tallene er partenes eget kunnskapsgrunnlag. Disse dokumenterer lærernes dårlige lønnsutvikling, sammenliknet med andre kommunalt ansatte. KS velger å sammenlikne lærernes lønnsutvikling med tall som inkluderer lærernes lønnsutvikling. Da vil lærernes svake lønnsutvikling trekke ned snittet for hele gruppen, og det ser ut som lærernes lønnsutvikling er temmelig lik andre grupper. Dette er juks.

  • Lærenes mindrelønnsutvikling er også dokumentert i en felles rapport fra KS og Utdanningsforbundet fra 2020.

  • KS kan ikke bestride SSBs tall som viser at nesten én av fem som underviste i et norsk klasserom 1. november i fjor, manglet lærerutdanning. Men KS vil heller bruke GSI, som er egenrapporterte tall fra kommunene. GSI forteller hvordan lederne tror at kompetansen vil være i skoleåret, og teller med mange «lærere» som ikke har lærerutdanning men er ansatt på en unntaksformulering i loven. 

  • Når KS sier at disse oppfyller «opplæringslovens krav til pedagogisk kompetanse», vet de godt at det er uklart hvordan unntaksbestemmelsen skal brukes. Dette er tema i arbeidet med ny opplæringslov, fordi opplæringslovutvalget har anerkjent at uklarheten er uheldig.

Med andre ord: KS velger de tallene som passer best for deres fortelling om virkeligheten. Men avslører samtidig sine manglende ambisjoner for skolen og elevene.

Signert

Avbildet: Steffen Handal
Steffen Handal

leder av Utdanningsforbundet