Vinnere av samisk temaarbeid

Gratulerer til Dronning Mauds Minnes barnehage, 5. trinn på Vikåsen skole og Skansen videregående steinerskole.

Vi takker for innsendte bidrag i forbindelse med samisk temaarbeid i januar og februar, og gratulerer vinnerne. 

Vinnerne får et gavekort på en opplevelse hos Sverresborg Trøndelag folkemuseum, for ei gruppe på inntil 25-30 barn/elever.

Pedagogisk leder Suratiningsih Angen Rye ved Dronning Mauds Minnes barnehage forteller at de har snakket om samenes nasjonaldag, hvorfor dagen feires og at de voksne sammen med barna planla hva de ønsket å gjøre på selve dagen. Mange av barna husket da de tok med seg lasso og reinshorn på tur i fjor. 

Dagene frem mot 6. februar var preget av ulike aktiviteter knyttet til samisk kultur, blant annet ulike formingsaktiviteter hvor barna laget samisk lue av papp, tegnet samiske flagg og baket gahkku, samisk hvetebrød. 

Suratiningsih forteller også at de hadde samisk festival på selve nasjonaldagen hvor de benyttet uteområdet til ulike aktivteter. De tente bål, hadde lassokasting, satte opp tarp og spilte musikk, blant annet joik. Barna ble servert bidos til lunsj, og på ettermiddagen hadde de en felles samling hvor barna fikk sett filmen Nordlysbarna.

            Trekopper og skåler fra rikuler og tradisjonelle tresleiver.

            Foto: Kai Nilsen

Ved Vikåsen skole forteller lærer Kai Nilsen at 5. trinn har jobbet systematisk med samisk temaarbeid i forkant av samenes nasjonaldag. I faget kunst og håndverk har trinnet vært tredelt. Ei av gruppene har laget trekopper og skåler fra rikuler. Den andre gruppa har jobbet med tradisjonelle tresleiver, hvor designet har vært basert på samenes tradisjonelle form på skjeene. Både skjeer, kopper og skåler skulle designes ut i fra sørsamisk tradisjon med blant annet geometriske mønstre. Dette arbeidet er planlagt å foregå over lengre tid, og skal munne ut i en utstilling med samisk tema mot slutten av semesteret. Den tredje gruppa har laget nøkkelringer i skinn. Oppskriften på dette fikk skolen fra en av lærerne som underviser i duodji ved NTNTU. Duodji er det tradisjonelle, samiske håndverket og kunsthåndverket.

Kai Nilsen forteller videre at de har benyttet seg av faktatekster om samer som leselekse på ukeplanen, hentet fra Aftenposten og Nysgjerrigper. 
Tidligere i vinter kjøpte Vikåsen skole inn 5 kilo med reinshorn som ble saget opp til mindre biter. Disse har elevene pusset og vasket, før de dekorerte dem med tradisjonelle symboler. Elevene boret hull og festet på nøkkelringer. I tillegg til dette forteller Kai at de også har gjort noen forsøk på å benytte reinshorn som knivskaft og annen pynt.
Som markering på nasjonaldagen laget en gruppe elever Bidos. Dette ble servert til samtlige elever mot slutten av dagen. 

            Reinsdyrhorn dekorert med tradisjonelle symboler.

             Foto: Kai Nilsen

Lektor Kristine Evjen ved Skansen videregående steinerskole forteller at elevene har lest og analysert dikt fra Nils-Aslak Valkeapääs diktsamling "Solen min far". Elevene har også skrevet en fordypningsoppgave om et fritt valgt tema innen samisk språk og kultur.

Vinnerne er kontaktet, og Utdanningsforbundet Trondheim ønsker dem god fornøyelse på Sverresborg.