Samisk fest på Ferista barnehage

Denne uka er det samisk språkuke. Det ble markert med samisk fest på Ferista barnehage. Vi har tatt en prat med pedagogisk leder John Asle Boine Somby.

John Asle forteller at ca 60 barn og voksne møttes ved uteområdet til Ferista friluftsbarnehage tirsdag 20. oktober. Han har selv samisk bakgrunn. Han har jobbet i barnehagen siden juli i år og har ansvaret for det samiske tilbudet i barnehagen. Ved Ferista er det nemlig et eget tilbud for samiske barn og familier i Trondheim.

Festen har kommet i stand som et resultat av et samarbeid mellom ulike enheter i kommunen og Trondheim kommune. Boine Somby ønsker å rette en takk til kommunen for å sette dette på agendaen. - Målet er å skape et nettverk for samiske barn og familier på tvers av alder, bosted, skole og barnehage i Trondheim. Vi ønsker å danne lekegrupper og vennskap for samiske barn i Trondheim. Denne festen er startskuddet for det som vil bli faste treffpunkt for det samiske miljøet i Trondheim, forteller Boine Somby. 

Fra rammeplanen for barnehagen løfter John Asle fram at det ikke bare er i forbindelse med merkedager at det samiske skal løftes fram. Barnehagen skal "gjøre barna kjent med samisk kultur og levesett og knytte det samiske perspektivet til merkedager og hverdagsliv, kunst og kultur og mattradisjoner".

Festen ble en fin start for det samiske nettverket i Trondheim. De mange fremmøtte viser at det finnes et ønske og et behov for slike treffpunkt i Trondheim. De fikk blant annet prøve seg på lassokasting og andre friluftsaktiviteter. Det ble servert souvas, som er en reinsdyrgryte, i tillegg til bålkaffe og sjokolade. Det kunstneriske innslaget sto musikeren Thomas Gælok for. Han stilte med joik og sanger på sørsamisk. - Jeg tror vi traff noe som var veldig godt for mange, sier John Asle avslutningsvis. - Det kan føles ensomt å være samisk i et bymiljø, sier han. Målet er månedlige treff framover.