Hva vil KS med skolen?

Lars Frode Finstad, fylkesstyremedlem og kontaktperson FAS (Faglig/administrativt støttesystem) stiller dette spørsmålet i et innlegg i flere aviser i Innlandet. Han mener det er på tide at politikere våkner og selv stiller dette spørsmålet.

- KS er kommunesektorens interesseorganisasjon, og arbeidsgiver til ansatte i kommunal og fylkeskommunal virksomhet. Men KS er også politisk styrt hvor lederen nå er fra Høyre. Nestlederne i KS kommer fra Arbeiderpartiet og Senterpartiet. Alle partier som mener noe om skolen og som snakker varmt om lærerens betydning. Nå opplever jeg at disse politikerne sitter helt stille i båten, toer sine hender og sier at «lønnsforhandlinger er mellom partene i arbeidslivet». Jeg synes de slipper for billig unna, sier han.

Han trekker fram at disse tre partiene også er størst i KS sitt hovedstyre og i landstinget til KS, og at Arbeiderpartiet har flest representanter. Han synes ikke KS sin retorikk før og etter forhandlingene samsvarer med det politikerne snakker om når det gjelder lærere og skole.

- Vi har mange gode politikere i dette landet, som bruker tiden sin på politikk fordi de de ønsker å påvirke og skape blant annet gode oppvekstvilkår og oppvekstmiljø for barn i lokalsamfunnet. Men det er nå mange av disse lokalpolitikerne som tilsynelatende har gitt KS det mandatet de opererer etter. Det kan jeg ikke forstå. Hvis man vil sikre at alle elever møter en kvalifisert lærer nå og i fremtiden, så må KS på banen. Og da må politikerne på banen, sier han.

I innlegget i avisen tar han frem høringsuttalelsen som KS har gitt til forslag til ny opplæringslov.

- I sitt høringssvar har KS ønsket at det åpnes for at det kan tilsettes personale i undervisningsstillinger uten godkjent lærerutdanning. Det synes jeg er oppsiktsvekkende. Det kan være utfordrende å få tak i kvalifisert arbeidskraft i alle stillinger i alle kommuner, men å ansette ukvalifiserte i disse stillingene løser ingen utfordringer. Det ville man ikke gjort i en legestilling. Hvorfor skal det gjøres i lærerstillinger? Våre barn burde ha rett til en kvalifisert lærer, sier han.

Støtte fra flere politikere

I dagens HA stiller også tidligere stortingsrepresentant fra SV, Karin Andersen, det samme spørsmålet: «Står virkelig alle lokalpolitikerne bak KS i synet på at det ikke gjør noe om lærermanglen fortsetter? Lars Frode er glad for at stadig flere politikere tar bladet fra munnen og forstår at denne streiken også handler om dette.

- Det har kommet støtte fra Rødt, fra Innlandet Venstre, og nå Karin Andersen. De er enige med oss om at det ikke er greit at mange stillinger er fylt av ukvalifiserte. Vi snakker om millionvis av undervisningstimer, 16.000 årsverk. Det er nesten ikke til å tro, sier han.

Hele innlegget til Lars Frode Finstad kan leses her.