God helg og god påske!

Nå har vi rundet tre uker med stengte skoler og barnehager. En stor takk til alle som bidrar til at hjemmeskole og hjemmebarnehage fungerer så godt som mulig!

Nå har vi rundet tre uker med stengte skoler og barnehager. En stor takk til alle som bidrar til at hjemmeskole og hjemmebarnehage fungerer så godt som mulig!

Vi er i dialog med både tillitsvalgte og andre medlemmer. Vi tar med oss det dere sier i møter i Utdanningsforbundet og i møter med arbeidsgiverne våre. Vi skal fortsette å lytte til dere, og vi videreformidler det vi hører.

Vi vet at den nye hverdagen ikke fungerer like bra for alle. Det er sårbare barn der ute som trenger et trygt sted å være deler av døgnet. Det er elever som ikke får til å jobbe selvstendig og som trenger ekstra tett oppfølging. Og det er barn og unge som savner venner og lærere. Vi vet at hjemmekontorene for både lærere og elever varierer veldig. Lærere arbeider med egne barn som artige innslag i Teams- eller Wherebymøter. Noen elever hjelper andre elever, og søsken hjelper hverandre med små og store utfordringer. Det er særlig krevende for elever og lærere på yrkesfaglig studieretninger i videregående skole som ikke får den undervisningen de har krav på gjennom hjemmeundervisning. De er avhengig av praksis, og det kan det ikke tilrettelegges for ved fjernundervisning. Her håper vi regjeringen hjelper til med gode løsninger ganske raskt.

Flere skoler og barnehager har nå tilbud til barn av folk som har samfunnskritisk arbeid og til ekstra sårbare barn og unge. Vi håper disse barna får et godt og trygt tilbud i påsken.

Det ble bestemt i dag at de videregående skolene i Viken fylkeskommune holder stengt også uka etter påske. Det gir litt mer forutsigbarhet for våre medlemmer i VGO. Hvordan det blir for grunnskolene og barnehagene vil vi høre mer om onsdag 8. april. Vi er trygge på at myndighetene gjør gode vurderinger og at de ikke åpner skoler og barnehager før det er trygt for ansatte, barn og unge.

Mange spør hva vi mener om gjenåpning av skolene og barnehagene. Vi må følge rådene fra helsemyndighetene, og så må vi sammen med ledelsen finne ut hvordan vi skal jobbe videre.

Uansett hva som blir bestemt neste uke, kommer vi til å fortsette å følge situasjonen tett. Vi er på jobb på hjemmekontorene mandag til onsdag, og det er mulig å kontakte oss også i påskedagene hvis det er dukker opp noe viktig.

En stor takk til hver og en av dere som står på hver dag! Ta en velfortjent pust i bakken nå i helga. God ferie til dere som skal ha påskefri, og takk til dere som skal være på jobb i påsken. Ta vare på dere selv, ta vare på dem rundt deg og slå på tråden til noen det er lenge du har snakka med. Det kan bety mye.

En stor påskehilsen fra oss alle på lokallagskontoret!

Bjørn Sigurd Hjetland, Jane Lomax, Gry Hovland, Ole Melby, Øyvind Ekvik, Anne Britt Hanstvedt, Marianne Iversen og Kirsti Lysaker